W wielu aranżacjach nowoczesnych wnętrz stawia się na prostotę i formę. Stąd rosnąca popularność kamienia, ale nie musi być to taki szary, najzwyklejszy. Kamień dekoracyjny występuje w wielu odmianach, które będą ozdobą samą w sobie. Wykorzystuje się je właśnie w pomieszczeniach, gdzie dominuje prostota, bo poza efektownymi powierzchniami i kształtami nie ma tam miejsca na typowe ozdoby i dodatki.

Kamień dekoracyjny

Innym popularnym miejscem zastosowania kamieni dekoracyjnych i powierzchni wykonanych z tego materiału są działki i ogrody. Kamień świetnie wpisuje się w aranżacje ogrodowe, może być użyty w ogrodach urządzonych w różnych stylach. Przeważnie z kamiennych elementów tworzy się ścieżki, schodki, murki i inne tego rodzaju formy.

W pomieszczeniu kamień jest wbrew pozorom bardzo funkcjonalny. Jeśli pasuje do aranżacji, swoją surowością i pewnym chłodem będzie efektownie współgrał z geometrycznymi kształtami czy też pozwoli w prosty sposób zagospodarować duże, puste przestrzenie. Popularną metodą wykorzystania kamienia jest wykonanie z niego tych elementów, które bywają drewniane lub szklane, nie wypierając całkiem wspomnianych materiałów. Ładne wizualnie i funkcjonalne są na przykład blaty kamienne, ich wygładzona powierzchnia jest bardzo wytrzymała i pięknie się prezentuje. Kamień dekoracyjny nie wygląda smutno i nudno – wystarczy obejrzeć, ile kombinacji kolorystycznych posiadają tego typu propozycje w galeriach odpowiednich sklepów. Dominujące są odcienie szarości, ale nie brakuje innych barw.

Dlaczego warto stosować kamień dekoracyjny?

Kamień dekoracyjnyJeśli chodzi o elementy typu schody, stopnie, balustrady czy parapety, ich wykonanie z kamienia ma zasadność wewnątrz i na zewnątrz. Ich ogromną zaletą jest trwałość oraz łatwość konserwacji. Zachowanie estetyki kamienia dekoracyjnego na długie lata jest możliwe bez dużych nakładów finansowych i czasowych. Powierzchnie takie wytrzymują również spory nacisk i nie są zagrożone oddziaływaniem warunków atmosferycznych tak jak inne. Dzięki temu ogród i dom będą wyglądały pięknie przez lata, co kształtuje opłacalność kamienia dekoracyjnego na bardzo wysokim pułapie. Co więcej, przy odpowiednim dostosowaniu formy oraz elementów towarzyszących, kamienne płaszczyzny i rozwiązania pasują do staroświeckich kompozycji oraz do tych skrajnie nowoczesnych. Jedyną ewentualną wadą może być to, że wszystkie rozwiązania trochę ważą, co czyni prace porządkowe i remonty trudniejszymi, zwłaszcza dla osób wykonujących je samodzielnie.